top of page
Zdjęcie autoraBarbara Wróblewska

Lęk separacyjny

Lęk separacyjny to jedna z częstszych przypadłości, z którą obecnie zgłaszają się opiekunowie psów. Jest to bardzo frustrujący problem dla opiekunów, ponieważ często związany jest z tym, że pies podczas nieobecności szczeka, wyje, niszczy przedmioty czy załatwia się w domu. Należy jednak pamiętać, że lęk to jedynie jedna z możliwych emocji, którą pies może przeżywać podczas nieobecności opiekuna. Bardzo ważna w tym przypadku jest odpowiednia diagnoza, która opiera się na obejrzeniu przez nas filmu z zachowaniem psa podczas Waszej nieobecności.


Dzięki obejrzeniu materiału filmowego możemy oszacować, czy to faktycznie lęk separacyjny, czy być może inne zaburzenie separacyjne. Bardzo często ze względu na błędne zdiagnozowanie lęku separacyjnego, wszelkiego rodzaju metody podane w Internecie, takie jak: zostawianie psu jedzenia czy „wybieganie” psa przed wyjściem z domu, nie działają, ponieważ nie są dostosowane do rzeczywistego podłoża problemu.


Podczas konsultacji, w której zgłaszacie się do nas z problemem zaburzeń separacyjnych a w tym także z lękiem separacyjnym, oprócz analizy filmu omawiamy szereg różnych aspektów. Często wpływ na wystąpienie problemu mają inne czynniki a sam problem separacyjny jest jedynie manifestacją tego problemu.


Ponieważ lęk separacyjny jest problemem, który dość szybko się utrwala, warto jest jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ im wcześniej od wystąpienia problemu rozpoczniecie terapię, tym większe szanse są na szybkie wyjście Waszego psa z problemu separacyjnego.



Wizytówka Barbara Wróblewska
Barbara Wróblewska

17 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page